Instrumenty

Kilka słów o tamburynie

Bębenek baskijski powszechnie znany jest jako tamburyn. To niewielki instrument perkusyjny z grupy membranofonów, który wydaje charakterystyczne dźwięki. Jest płaskim bębenkiem z dzwoneczkami, znanym już od średniowiecza. Gra na tamburynie, tak samo jak jego budowa nie jest skomplikowana. Każdy, niezależnie od talentu muzycznego jest w stanie opanować grę na tym instrumencie.

Budowa tamburyna
Podstawowym elementem budowy bębna baskijskiego jest obręcz. Można spotkać się z obręczą drewnianą lub metalową. Z jednej strony takiej obręczy jest naciągnięta skórzana membrana. Ważnym elementem tamburyna są doczepione do obręczy blaszki lub dzwoneczki. To one wydają charakterystyczny, rozpoznawalny dźwięk. Można spotkać się bębenkiem bez membrany. Taki model instrumentu posiada samą obręcz z blaszkami.

Krótka historia instrumentu
Znając już prostą budowę instrumentu warto również poznać jego krótką historię. Jego nazwa – bębenek baskijski może wprowadzać w błąd. Tak naprawdę instrument ten wcale nie pochodzi on od Basków. Prawdopodobnie pojawił się w Europie w średniowieczu i był sprowadzony z Azji. Dużą popularność zyskał wśród żonglerów, pojawił się również w orkiestrze, muzyce ludowej i tanecznej.

Gra na tamburynie
Z tego perkusyjnego instrumentu można wydobywać dźwięk na kilka sposobów. Gra się na nim uderzając, pocierając jego membranę lub potrząsając całym bębenkiem. Jak można zauważyć, nauka gry na tym instrumencie nie należy do najtrudniejszych. Dlatego tamburyn często wykorzystywany jest w przedszkolu i w szkole podczas zajęć muzycznych. Bębenek baskijski można kupić w sklepie muzycznym bądź w internecie za niewielką kwotę.