Instrumenty

Stymulujące perkusje dla dzieci

Wydawałoby się, że perkusje dla dzieci to instrumenty zupełnie nietrafione, niedostosowane do najmłodszych, zbyt głośne i duże. Okazuje się jednak, że prawidłowo dobrany sprzęt może być nie tylko instrumentem, ale także świetnym motorem napędowym dla rozwoju dziecka. Perkusja, wbrew pozorom, nie jest dedykowana jedynie dorosłym muzykom, którzy grają w zespołach. 

Dobrej jakości perkusja pozwoli dziecku na naukę, a także zdobywanie pierwszych doświadczeń muzycznych. Instrument ten świetnie sprawdzi się w wypadku dzieci aktywnych, lubiących ruch, muzykę i zabawę. 

Wybór odpowiedniego sprzętu powinien uwzględniać fakt, że perkusje dla dzieci powinny być gabarytowo do nich dobrane. Małe instrumenty nierzadko postrzegane są jako zabawki, ale nie jest to prawda – są one projektowane z myślą o najmłodszych adeptach muzyki. Niezależnie od wielkości, dziecięce perkusje są kompletne i brzmią jak te dedykowane dorosłym.

Dlaczego warto pozwolić dzieciom grać na instrumentach perkusyjnych?

Okazuje się, że gra na perkusji korzystnie wpływa na zdolności matematyczne – każdy perkusista musi poprawnie liczyć – dlatego jest to doskonała metoda na przyswojenie ułamków czy interwałów. 

Gra na tym instrumencie wymaga odpowiedniej koordynacji obu rąk, stąd aktywność ta stymuluje zarówno lewą jak i prawą półkulę mózgu. Dodatkowo, nawet kilkanaście minut spędzonych przy instrumencie pozwala dziecku rozładować stres, złość czy frustrację. Gra na perkusji pozwala organizmowi uwolnić złe emocje. 

Perkusja to też aktywność angażująca wiele partii mięśni i dobra alternatywa dla czasu spędzanego przed komputerem.