Instrumenty

Jak dobrać djembe?

Wszyscy, których krew krąży szybciej w żyłach na dźwięk afrykańskich bębnów, na pewno kojarzą charakterystyczny kielichowy kształt, jaki mają niektóre z nich. To djembe, najpopularniejsze w Afryce wschodniej, jednak cieszące się również sporą popularnością w naszym kraju. Okazuje się, że Polacy są trzecią narodowością na świecie szukając 'djembe’. Co powinno się wiedzieć zaczynając przygodę z tym instrumentem?

Budowa i dźwięk

afrykański bęben djembeBębny te składają się z 3 części: korpusu, membrany i naciągu. Korpus wykonywany jest z drzew, których drewno jest twarde i ciężkie, gdyż takie jego właściwości dają gwarancję, że z instrumentu wydobywać się będą prawidłowe dźwięki. Do dalszej obróbki kwalifikowane są korpusy, które po wyrzeźbieniu kształtu i kilkumiesięcznym suszeniu nie popękały. Na tak przygotowaną część główną nakłada się membranę z koziej skóry, w taki sposób, żeby część grzbietowa była na środku. Skóra musi być oczyszczona, odtłuszczona i dokładnie ogolona. Membranę naciąga się za pomocą dobrej jakości, nierozciągliwej linki, bo tylko taka sprawi, że naciąg nie osłabi się w miarę użytkowania.

Z tych afrykańskich perkusjonaliów wydobywają się trzy dźwięki. Bas, czyli najniższy, uzyskiwany przez uderzenie otwartą dłonią w środek bębna. Ton, który wydobywa się po uderzeniu płaską dłonią przy krawędzi i najwyższy, slap. Ten najgłośniejszy dźwięk usłyszymy po uderzeniu przy krawędzi dłonią wygiętą w łuk.

Odpowiednia wielkość

Wielkość djembe ze sklepu DrumCenter.pl dobiera się na podstawie długości średnicy membrany. Uznaje się, że dobrze dobrany bęben to taki, którego średnica powierzchni grającej ma o 10-15 cm więcej, niż długość dłoni grającego. Instrumenty, z których można wydobyć wszystkie prawidłowe dźwięki to te o wielkości 11 cali (27-29 cm) i więcej. Mniejsze polecane są dzieciom i młodzieży do nauki gry.