Istnieje wiele instrumentów, które już z samej nazwy przynoszą nam na myśl ich wygląd, a czasem nawet sama nazwa wystarczy, żeby usłyszeć ich dźwięk w głowie. Jednym z takich właśnie instrumentów są marakasy. Niektórzy z nas nawet kiedyś własnoręcznie wykonywali swojego rodzaju rzemieślnicze marakasy np. z puszki i grochu. Skąd się wywodzą? Do jakiej grupy instrumentów należą? Odpowiedzi na te i parę innych pytań znajdziesz poniżej.
Pochodzenie
Marakasy (z hiszpańskiego-maraca) jest to instrument muzyczny wywodzący się z Ameryki Środkowej i Południowej, mowa tu o miejscach takich jak np. Puerto Rico, Kolumbia, Gwatemala. Instrument ten bardzo często można było spotkać w wyposażeniu Indian. Marakasy były wykorzystywane na początku przede wszystkim jako instrumenty rytualne.
Marakasy – jak są zrobione?
Marakasy (https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusjonalia/marakasy-882.html) są instrumentem perkusyjnym należącym do grupy idiofonów, czyli tzw. instrumentów samodźwięcznych. Wykonanie marakasów z puszek i grochu nie odbiega bardzo od standardowego stylu wykonania. Były one zazwyczaj wykonane ze skorupy orzecha kokosowego lub tykwy osadzonej na drewnianym trzonku, natomiast dzisiaj marakasy wykonuje się z różnego rodzaju plastiku i drewna. Za element wypełnienia marakasów służą kamyki lub różnego rodzaju nasiona mające za zadanie wydawać ten charakterystyczny i wszystkim znany szum tego instrumentu.
Marakasy w XX i XXI wieku
W dzisiejszych czasach marakasy można spotkać w muzyce kubańskiej zwanej cza-czą rumbą czy mambą. Marakasy występują dzisiaj także jako instrument rytmiczny w wielu zespołach Jazzowych czy Bluesowych.