Instrumenty

Egzotyczne instrumenty amerykańskie

Egzotyczne instrumenty cieszą się ostatnio rosnącą popularnością. Wśród nich są marakasy. Czym jest ten instrument? Czy trudno nauczyć się na nim grać? Skąd wzięła się popularność na marakasy?

Marakasy – instrument z Ameryki Południowej

Warto zauważyć, że marakasy to instrument wywodzący się z Ameryki Południowej. Pierwotnie, wykorzystywano te instrumenty podczas obrządków religijnych i uroczystości. Z czasem bardziej doceniono ich wartość, przez co marakasów zaczęli używać muzycy.

nowe grzechotki marakasyW Europie instrument znany jest dopiero od lat 30. XX wieku. Wtedy to rozpoczęła się moda na muzykę i tańce latynoamerykańskie, a wraz z nimi przywędrowały na Stary Kontynent między innymi właśnie marakasy.

Należy również zauważyć, że pierwsze marakasy, jakich używano w Europie, znacząco różnił się od tych, jakie dzisiaj są w modzie. Przede wszystkim, do konstrukcji marakasów wykorzystuje się obecnie inne materiały.

Skorupa na drewnianym trzonku

Początkowo, marakasy zawsze były wykonane ze skorupy. Przeważnie, była to skorupa orzecha lub dyni. Umieszczano w nich nasiona a całość montowano na drewnianej tyczce. Potrząsanie takim instrumentem wydawało specyficzny, przyjemny dźwięk.

Z czasem jednak zaczęto zastępować skorupy innymi materiałami. Rzecz w tym, że dostęp do skorup jest utrudniony, a ich obróbka wymaga wiele pracy. Dlatego też, zamiast skorup dzisiaj wykorzystuje się często drewno. Oznacza to, że tak naprawdę cały instrument jest drewniany. Zdarza się również, że marakasy wykonywane są z plastiku. Mowa tutaj zarówno o zastąpieniu plastikiem skorup, jak i drewnianych tyczek. Niewątpliwie, jednak, plastikowe instrumenty wytwarzają zdecydowanie gorszej jakości dźwięk. Jednakże, są również o wiele tańsze. Jeśli chodzi o nasiona, również są one obecnie rzadko wykorzystywane. Najczęściej zastępuje się je śrutem.