Instrumenty

Janczary – co warto o nich wiedzieć?

Świat instrumentów muzycznych jest znacznie większy niż wiele osób zakłada. Współcześnie nabyć można różnego rodzaju instrumenty, które doskonale sprawdzą się w przypadku osób w każdej grupie wiekowej! Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozwijać talent muzyczny już u najmłodszych dzieci. Sprawdzą się do tego doskonale tzw. perkusjonalia, które występują m.in. w postaci janczarów.

Czym są janczary?

Chociaż że słowo janczary jest stosunkowo mało znane, to wiele osób miało okazję zapoznać się z tym wyjątkowym instrumentem muzycznym. Janczary to rodzaj niewielkich dzwoneczków, które niegdyś mocowane były do końskiej uprzęży. Współcześnie są one powszechnie wykorzystywane jako podręczny instrument muzyczny, który może być używany zarówno podczas prawdziwego koncertu, jak i w czasie zabaw z dzieckiem. Co jeszcze warto wiedzieć o tej zabawce?

Będące w sprzedaży janczary bardzo często występują w postaci dzwoneczków umocowanych na uchwycie, który jest drewnianą pałką, sznurkiem lub innym rodzajem uchwytu. Warto również zwrócić uwagę, że dostępne są też modele, w których dzwoneczki zamocowane są na opasce. Dzięki temu dzwoneczki mogą być noszone zarówno na ręce, jak i na nodze. Rodzice chcący wzbudzić w dziecku pasję do muzyki mogą również rozważyć kupno janczarów umocowanych do zabawki.

Tradycyjne wykorzystanie instrumentu

Mogłoby się wydawać, że zaczepianie janczarów do końskiej uprzęży już od dawna nie ma miejsca w Polsce. Nic bardziej mylnego! Jest to wciąż popularny sposób na wyróżnienie końskiego zaprzęgu z powodu ważnej okazji. Może to być m.in. ślub! Tego rodzaju praktyki są wciąż kontynuowane na Podhalu. Janczary są również wykorzystywane przy zaprzęgach przewożących turystów.

Janczary można nabyć na DrumCenter.pl.