Akcesoria muzyczne

Jak należy przechowywać płyty winylowe?

Jak należy przechowywać płyty winylowe?

Warto mieć świadomość, że przechowywanie płyt winylowych odgrywa zdecydowanie większą rolę niż mogłoby się wydawać. W ten sposób użytkownik, a także pasjonat muzyki będzie mógł cieszyć się bardzo wysoką jakością produktu przez znacznie dłuższy czas.

Dżem płyty winylowe – dlaczego warto przechowywać je w koszulkach?

Należy zdawać sobie sprawę, że praktycznie każda płyta gramofonowa będzie wyposażona w dwie okładki: wewnętrzną kopertę, a także tekturową (zewnętrzna). Nie wszyscy oczywiście mają świadomość, że papier w kontakcie z powierzchnią winylową może doprowadzić do mikrouszkodzeń. Wspomniane zarysowania mogą pojawić się już po zaledwie kilkukrotnym wyjęciu omawianej płyty winylowej z opakowania. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji rekomendowane jest kupienie kopert wykonanych z grubszej matowej folii. Będą one bowiem przylegały szczelnie do płyty. W ten sposób ochronią przed kurzem. Zobacz więcej tutaj >>

Przechowywanie płyt w pozycji pionowej?

Dżem płyty winylowe - dlaczego warto przechowywać je w koszulkach?Nie jest zalecane doprowadzenie do sytuacji, aby płyty winylowe stały lub leżały w pozycji skośnej. Zdecydowanie najlepszymi możliwymi rozwiązaniem będzie pozycja pionowa. Warto również wiedzieć, żeby nie umieszczać omawianych produktów blisko źródła ciepła. Bardzo wysoka temperatura może bowiem przyczynić się do zwichrowania na ich powierzchni. Wilgoć co prawda w żaden sposób nie zniszczy winylu, który charakteryzuje się odpornością na wodę, ale może uszkodzić okładki papierowe. Powstający grzyb w konsekwencji na pewno uszkodzi płytę. Świetnym rozwiązaniem będzie zatem zaopatrzenie się w segregatory, z których korzysta np. DJ.