Instrumenty

Bongosy – czym są i jak na nich grać?

Świat perkusyjny nie ogranicza się tylko do bębnów i talerzy, które można spotkać na scenie każdego koncertu rockowego. Jest to dużo szersza kategoria, do której zalicza się liczne instrumenty etniczne, takie jak bongosy. Jest to proste urządzenie, które pochodzi z Ameryki Południowej. Ich brzmienie, jak i użycie różni się znacząco od innych instrumentów tego typu. Czym dokładnie są i jak na nich grać?

Bongosy – czym są?

Jak zostało wspomniane, bongosy są instrumentem etnicznym, którego dokładne pochodzenie określa się na Kubę. Jest to instrument pochodzący od afrykańskich niewolników tej narodowości.

Bongosy składają się z dwóch bębnów o różnej średnicy – są to:

  • hembra – bęben większy, o średnicy od 16 do 20 cm,
  • macho – mniejszy z bębnów, mający średnicę od 12 do 15 cm.

Naciągi bongosów najczęściej wykonane są ze skóry bydlęcej lub koziej, choć nowe modele używają też tworzyw sztucznych. Instrument ten wyróżnia charakterystyczny, punktowy i wysoki ton. Nadają się do gry zarówno na scenie, jak i w zaciszu domowym. Świetnie sprawdzą się z gitarą klasyczną i akustyczną.

Jak grać na bongosach?

Na początku pozycja – bongosy powinny znajdować się pomiędzy nogami grającego. Na instrumencie tym gra się klasycznie dłońmi i właśnie wtedy można wydobyć z nich ten unikalny dźwięk. Najczęściej można wyróżnić dwa dźwięki, które wydobywa się z bongosów – bas i ton. Pierwszy z nich, niższy, uzyska się dzięki uderzeniu pełną dłonią w środek bębna. Z kolei drugi ukaże się, gdy krawędź bębna będzie spożytkowana. Technik jest jednak dużo więcej i wszystko zależy od doświadczenia i muzykalności muzyka.

Instrument bongos dostępny na stronie https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusjonalia/bongosy-417.html