Instrumenty

Czym dokładnie są bębny djembe?

Bębny djembe cieszą się dość dużą popularnością zarówno wśród profesjonalnych muzyków, jak i amatorów. Te instrumenty perkusyjne często wykorzystywane są w różnych zespołach muzycznych. Chętnie wybierają je również osoby pragnące opanować nowe umiejętności. Czym dokładnie są djembe i co warto o nich wiedzieć?

Budowa i pochodzenie

Tego rodzaju bębny wytwarzane są głównie w Afryce. To stamtąd przybyły do innych zakątków świata. Największą popularnością cieszą się na zachodzie kontynentu. W państwach takich jak Ghana, wytwarzanie i gra na bębnach djembe jest istotnym elementem kultury. Korpusy instrumentów wykonywane są zazwyczaj z pojedynczego kawałka drewna. Rzeźbi się w nim kształt przypominający duży kielich. Górę przedmiotu zamyka skórzana membrana. Najczęściej wykorzystywana jest tu skóra kozia, czasem również bydlęca. Modele wykonywane w mniej tradycyjny sposób mogą posiadać membranę z tworzywa sztucznego. Poziom napięcia powłoki regulowany jest specjalnie zaplecionym sznurkiem. W fabrycznych produktach pojawiają się również systemy ze śrubami. Za pomocą tych elementów możliwe jest nastrojenie instrumentu tak, aby wydawał brzmienie o pożądanej częstotliwości.

Wygląd i parametry

Djembe występują w różnych rozmiarach. Najbardziej popularna wysokość instrumentu to ok. 60 cm. Poszukując instrumentu dla siebie, należy zwrócić uwagę na jego średnicę. Kielichy bębnów są często ręcznie zdobione. Możliwy jest zakup zarówno instrumentów sprowadzanych z Afryki, jak i elementów produkowanych w Europie.