Akcesoria muzyczne

Perkusja nowa czy używana?

Rozpoczynając swoją przygodę z perkusją, początkujący muzycy nieraz staja przed dylematem, czy zakupić perkusję nową – wysokiej jakości i nie zużytą, czy też może odkupić od kogoś sprzęt używany o zdecydowanie niższej cenie.

Zalety nowego zestawu

Kupując zestaw perkusyjny w salonie muzycznym można liczyć na pewna jakość. Zestaw perkusyjny zawiera pewną liczbę ruchomych elementów mechanicznych, które do odpowiedniego funkcjonowania potrzebują odpowiedniej opieki i konserwacji. W perkusjach używanych, elementy takie jak: mechanizmy pedałów stopy i hi-hatu, regulowane statywy – zwłaszcza gwinty – często są dość mocno zużyte, co odbija się dość mocno na możliwościach gry na takim instrumencie. Kupując perkusję nową, klienci mają pewność, że wszystko działa tak, jak powinno. Jeśli kupujący zdecyduje się na nowy zestaw, prawdopodobnie przez jakiś czas nie będzie zmuszony niczego w nim wymieniać. Kupując nowy zestaw warto zwrócić uwagę na producenta talerzy i membran – tutaj za najlepszą uchodzi firma Remo.

Perkusja używana – większe możliwości za niższą cenę

Perkusje używane nie zawsze są w perfekcyjnym stanie, ale za to można liczyć na o wiele niższą niż za nowy zestaw cenę. W przypadku zakupu takiego sprzętu, o niektóre jego elementy trzeba będzie zadbać, a niektóre prawdopodobnie wymienić. Konserwacji, a czasem drobnych napraw w starych perkusjach wymagają wspomniane już wyżej elementy mechaniczne. Rzeczą którą najczęściej należy wymienić są membrany. Zdecydowanie dobrą stroną tego rodzaju zakupu jest możliwość przeznaczenia zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy w elementy naprawdę wysokiej jakości – naciągi Remo, czy blachy renomowanych producentów.